Szaúd-Arábia az egyik legérdekesebb célállomás mostanában, amit ráadásul olcsón lehet felkeresni, ha eltekintünk attól, hogy maga a vízum elég drága. Ebben a posztban ötleteket és tanácsokat hozok nektek, Dammam turisztikailag nem túl fejlett városával kapcsolatban, illetve hogy mégis mire jó az, ha eljössz ide. Mert amúgy érdemes, csak Dammam nem a világ legérdekesebb városa, viszont még most érdemes jönnöd, mielőtt a rengeteg turista elözönli.
A legfontosabbak egy helyen – Dammam
- Vízum kell Szaúd-Arábiába. (Erről bővebben lent írok)
- Töltsd le az Uber appot. Az Uber olcsó mert a benzin is olcsó arrafelé.
- Lakj szállodában mert, hát, hogy is fogalmazzak… a higiéniai elvárásaink nem azonosak.
- Ha mobilnetre van szükséged és az ingedet-gatyádat nem szeretnéd a magyar tarifákra költeni, akkor a Surfroam-ot ajánlom. Tök jól működik Arábiában, egyedül Abu-Dhabiban nem megy. (Dubajban simán működik.)
- Ha már arra jársz, érdemes ránézni a Wizzair oldalára, hátha máshova is el szeretnél jutni Dammam, amúgy nem túl érdekes városából.
- Mindig meleg van. Mindig. Sokkal melegebb, mint gondolnád vagy szeretnéd.
Kapcsolódó posztok Szaúd-Arábiáról
- Mi változott 9 hónap alatt Dzsiddában? (Jeddah-ban)
- Szaúd-Arábia nőként
- Mit tanultunk a melegről nyáron Dammamban?
- Gyorstalpaló Szaúd-Arábiához
- Az összes Szaúd-Arábiáról szóló poszt
Ha még nem jártál Szaúd-Arábiában: a legfontosabbak dióhéjban
Szaúd-Arábia hatalmas. Több, mint 2 millió (!) négyzetkilométer és lényegében az egész Arab-félszigetet elfoglalja. A Vörös-tengertől az Perzsa-öbölig húzódik a hatalmas kő és homoksivatagokkal, és bármilyen meglepő, a téli sportok űzésére alkalmas magas hegyekkel.
Kis érdekesség: idén (2023) november elején leesett az idei első hó a hegyekben, további különleges hírmorzsa, hogy 2029-ben itt fogják tartani az Ázsiai Téli Játékokat (olimpiát). Szaúd-Arábiának 2600 kilométeres partvonala van, és 3015 méter magas a Jabal Sawda nevű hegye.
Tegyük hozzá, hogy nyáron, hiába van rothasztó hőség például Dammamban, vagy más tengerparti településeken, a félsziget belsejében éjszaka hideg van.
Szaúd-Arábiában egy ideje más szelek fújnak: a király (akinek a képét mindenhol látni fogod) és fia (a miniszterelnök) úgy döntöttek, hogy ideje a változásnak, és 2030-ra teljesen megújítanák az országot. Ehhez nyilván van elég pénze, hiszen a világ harmadik legnagyobb olajexportőre. Vannak merész és érdekes tervek, amikről biztosan olvastál már mert a magyar sajtóban is bőven szokták taglalni a nagyratörő terveket.
Ruházkodás, főleg nőknek
Dammam egy hagyománykövető település. Nem tudtam megfejteni az okát, de itt a nők nem simán abayát hordanak, hanem még niqabot is. Mi a fene ez a két izé? Az abaya egy bokáig vagy földig érő, általában fekete „kabátruha”. Van olyan verziója, ami elöl nincs teljes egészében összegombolva vagy varrva, de Dammamban a nők többsége olyat hord, ami semennyi belátást sem biztosít.
Az anyaga általában valami könnyű, hogy azért a szél bele tudjon kapni, de itt ne pamutra gondolj. Sok abayát tapogattam már végig, de egyetlen teljes egészében pamutot sem találtam. Speciális anyagok ezek, hiszen még nem is gyűrődnek. Az első szaúdi látogatásomkor vettem egy abayát, amiről azt hittem, hogy majd vasalgathatom, de tök őszintén, azóta egyszer sem kellett kivasalni.
Szerencsém volt vele mert pont az én méretem (én magas vagyok és nagydarab) de a szabók mennyiségéből ítélve, a nők ezt magukra szokták igazíttatani.
Ne hidd, hogy ezek olya szimpla ruhadarabok mert mindegyik más. Van rajtuk ilyen díszvarrás meg olyan, itt ilyen a szabása, ott meg olyan, de a leggyakoribb, hogy a karján van díszítés. Itt ne csiricsáré pink rózsákra gondolj, hanem csak valami diszkrétre.
Mi az a niqab? Ez az a ruhadarab, amit a fejükön hordanak, ami takarja az arcukat és amitől csak a szemük látszik ki, és fekete a színe.
Van a fent taglalt abaya, ami a testet takarja. Ehhez van a kendő, ami általában ugyanaz az anyag, szín, árnyalat, minta, mint az abaya, és a fejükre teszik. Külön oktató videók vannak a YouTube-on arról, hogyan lehet ezer féle módon hordani, ami elég meglepő számomra.
A kendő neve a hijab ( ejtsd: hidzsáb). Erre teszik a niqab-ot (nikáb) ami egy olyan ruhadarab, ami az arcodat fedi el és csak a szemed látszik ki belőle.
Ilyet is vettem (nem azért mert muszlim vagyok, hanem azért mert csudára érdekelt, milyen lehet ebben a cuccban lenni) és a boltban azt láttam, hogy különböző méretek vannak, mármint különböző hosszúságban árulják őket. Volt olyan, ami majdnem egy méter hosszú volt! Ennek a niqab-nak az anyaga nagyon finom, én örülnék, ha Magyarországon ilyen anyagból lennének a nyári ruhák.
Szóval ez van rajtuk.
És nem rohadnak meg a nők ebben a fekete cuccban nyáron?
Dammamban nyáron voltunk.
Elsőre és másodikra is hülye ötletnek tűnt, aztán kiderült, hogy sokkal hasznosabb volt ez az út, mint előzőleg gondoltuk mert rengeteget tanultunk belőle és most, hogy a nagy klímaváltozás közeleg, érdemes lenne mindenkinek eltölteni itt pár napot „tanulmányút” gyanánt. Nem azért, hogy kínozzuk az embereket, hanem mert tényleg sokat lehet tőlük tanulni a nagy meleg elviseléséről.
Az én gyerekem olyan bőrrel született, hogy beltéren képes leégni, ha mutatnak neki egy napsütést ábrázoló képet. Ezzel szemben ő bírta a legjobban Dammamban.
Hogyan?
Teljsen beöltözve járt. Az ő megfigyelése volt az, hogy az abaya-hijab-niqab trió viselése megvédte a melegtől, másrészt nem égett le.
Mint mondtam, nyáron voltunk, reggel 8 órakor már 39 fok volt akkoriban és délutánra az ötvenet súrolta a hőmérséklet. Ehhez nyilván teljesen derült ég párosult.
Ő játszott azzal, hogy kiállt a napra és elmondása szerint, egyáltalán nem érezte a nap erejét mert a sok réteg ruha megvédte a melegtől és a közvetlen napsütéstől. De ne hidd el nekem, próbáld ki!
Egyszóval nem hülyeség ez a fekete, földig érő, mindent takaró ruha. Nem gondoltam volna, de tényleg véd.
És mi van a nőkön a fekete ruha alatt?
Sosem gondolnád, de nagyon csinosak és elegánsak a fekete lepel alatt. Olyan ruhaköltemény van az átlag nőn, amit mi, európaiak csak nagyon ritkán veszünk magunkra. Nekik ez mindennapos élmény. A legfinomabb anyagok, a legszebb szabás! Csak így tudom elmondani.
Ha Szaúd-Arábiában vagy, érdemes bemenni egy ruhaboltba és megnézni, mint árulnak. Csodálkozni fogsz. Szaúdi mércével egy átlag magyar nő rémesen slampos.
Külföldi nőként hogyan kell öltöznöm Szaúd-Arábiában?
Nyugi, nem kell beöltöznöd talpig „nindzsának”, de számíts arra, hogy ha nem teszed meg, te leszel a vörös szőnyegen közlekedő sztár. Olyan, mintha egy hatalmas villogó piros nyilat tennének a fejed fölé és mindenki észrevenne egy kilométeres körzetben. De ne felejtsd el: attól, hogy nem öltözöl be, ne a köldökig kivágott, kibuggyanó ciciket mutogató ruhádat akard felvenni. Inkább valami olyan legyen rajtad, ami segít elvegyülni a tömegben, lehetőleg sötét színű, a testedet takarja, és a térded, vállad semmiképp ne látszódjon ki. A helyiek imádják a papucsot. Szerintem a világ papucstermelését itt értékesítik. Más kérdés, hogy hogyan fogsz kilométereket sétálni a papucsban. Írtam egy sokkal bővebben a ruházkodásról: Nőként Szaúd-Arábiában.
És mi van a pasikon? Mi az a fehér ruha?
Az egyik szállásunk a férfiszabók utcájában volt és az erkélyünkről pont ráláttunk az egyikre és jól ki is figyeltük, mi zajlik bent.
A sima fehér férfiruhát nem kapod meg boltban. Ha igen, akkor az valószínűleg rossz minőség és tucatgyártmány.
A fehér férfiruhákat az egyénre szabják. Ha jól megnézed a szaúdi férfiakat, nem túl hosszú vagy túl rövid az ingujjuk, a válluknál is pont jó helyen van a varrás és a ruha hossza is pont akkora, amekkorának lennie kell.
De ez nem ilyen egyszerű és nem hittem volna, ha nem látom, de egy ilyen szabóságban vagy száz féle fehér anyag közül választanak a pasik, de úgy, hogy hosszasan tapogatják, gyűrik, lobogtatják az anyagokat, egyszóval lassan és nehezen döntenek. Szerintem az én férjem 5 év alatt nem foglalkozik annyit a ruháival, mint itt egy átlag pasi egyetlen ruhaanyag kiválasztásával.
És mi van a pasikon a fehér ruha alatt?
A többség fehér alsót hord és fehér pólót a fehér ruha alatt, de sokan egy teljes fehér szerkót viselnek. Fehér alsó, fehér nadrág, fehér póló a fehér ruha alatt.
Nagyon ritkán látni olyat, hogy fekete vagy valami más színű alsó van rajtuk. Mert az átlátszik és szerintem elég vicces.
És az a piros „abrosz”, ami a fejükön van?
A színe divatfüggő és az egyéntől függ, milyet és hogyan visel. Majd figyeld meg, hogy nincs két pasi, aki egyformán hordja a fején az „abroszt” ráadásul komplett boltok vannak, ahol csak ilyen fejfedőket árulnak. Dammamban szinte mindenki piros-fehéret hord, esetleg szürke-fehér kockásat. Egy ilyen darabka „abrosz” nagyon drága is tud ám lenni!
És azt, hogyan kell szakszerűen felvenni, azt szintén el lehet sajátítani a Youtube-on. Mert olyan „lelógó kutyafülesen” csak a király és a családja szokta viselni, az átlag férfi valami formába hajtja elöl vagy hátul. Ezernyi módja van annak, hogyan lehet egy ilyen fejfedőt hordani.
És minek van rajtuk az az abrosz?
Mert perzsel a nap az év 364 napján amellett, hogy borzasztóan meleg van. Én emlékszem arra, hogy a Zala megyei nagyapám vizes zsebkendőt kötött a fejére még a 80-as években, hogy ne érje közvetlenül a nap. Azóta ez az okosság kiveszett az európai emberek tudástárából mifelénk. De amúgy gondolj bele, hogy egy olyan helyen élnek, ahol nem az a fajta napsütés van, mint mifelénk, hanem inkább olyan, mint egy grillsütőben. Nem kellemes napra menni.
Hol lakj Dammam? Ötletek és tanácsok
A reptér mindentől messze van, így teljesen mindegy, hogy Dammamban vagy a vele egybeépült Al-Khobarban laksz. Az utóbbit ajánlom, sokkal érdekesebb ott lakni, mint Dammamban.
Ha engem kérdezel, mindenképp szállodát foglalnék, nem magánszállást már csak azért is mert ami nekünk alap elvárás, lehet, hogy itt „fölösleges” luxusnak számít. És itt a higiéniára gondolok. Errefelé még a világ többi táján a legjobbnak számító ötcsillagos szállodák is elvéreznek a higiénián és a wifin. Ez a két gyenge pontjuk. Szóval válassz szállodát, hogy ne érjen meglepetés. A Somerset Downtown Al-Khobarban közel van a Corniche-hoz, de ha ragaszkodsz Dammamhoz, akkor egy félszigeten elhelyezkedő Swiss Spirit is jó választás lehet, ez még nem is olyan drága. Előnye, hogy közel van a Heritage Village-hez.
(Amúgy, tudtad, hogy a dammami a világ legnagyobb kiterjedésű reptere? Túl sok jót nem jelent ez, mert rettentő távolságok vannak reptéren belül, mindez teljesen fölöslegesen is.)
Mikor utazz Dammamba?
Ha lehet, télre időzítsd az utazásod, de ne reméld, hogy akkor fázni fogsz vagy hogy csak 20 fok lesz. A poszt írásakor utoljára egy hete jártam az országban, 38 fok volt (2023 november közepén) és januárban sem mondhatom, hogy fáztam mert akkor is volt 30-32 fok. A nyári borzasztó hőségről meg már meséltem.
Egyszóval teljesen mindegy, mikor mész, valószínűleg meleged lesz.
Érdemes nyáron Dammamba vagy Szaúd-Arábiába utazni?
Nem hagynám ki utólag sem az élményt. Ez nem az a fajta meleg, amit mi megszoktunk mert Magyarországon csak pár napig szokott 40 foknál melegebb lenni, itt meg hónapokig és minden átmelegszik.
Mivel egyszerűen egészségtelen ilyen melegben tartózkodni, a helyiek főleg este merészkednek ki. Sok bolt ilyenkor van nyitva, a játszóterek napnyugta előtt telnek meg gyerekkel, akkor viszont tényleg rengetegen vannak kint.
Az éttermekre ugyanez igaz, viszont népszerű a házhozszállítás, és az általában ingyenes. A nagyobb plázák vannak nyitva napközben.
Közlekedés Dammamban
Válaszd az Ubert. Töltsd le előre az appot és bátran használd. Olcsó vele a taxizás az országban.
Dammamban van tömegközlekedés, vannak buszok is de elég fejletlen a hálózat, plusz vedd hozzá, hogy a megállóig is el kell gyalogolnod és nem biztos, hogy 47 fokban szeretnél kilométereket megtenni. Ráadásul tényleg olcsó az Uber és ajtótól ajtóig visz.
Hol együnk? Mit együnk?
Az Al-Baik kihagyhatatlan Szaúd-Arábiában. Ez egy helyi „KFC” ami rántott csirkét árul minden mennyiségben és „minden második sarkon”, de már más országokban is vannak kirendeltségeik.
Annyi csirkét nem eszik ország, mint Szaúd-Arábia!
Persze isteni indiai és pakisztáni ételeket kapni, azt sem szabad kihagyni, már ha szereted a fűszeresebb ételeket. Én eddig Szaúd-Arábiában ettem a legfinomabb bárányt a Khosh-Hal nevű autentikus pakisztáni étteremben de nem Dammamban hanem Dzseddában.
Dammamban is több helyen ettük, az egyik emlékezetesen jó az Indian tanoor étterem volt, a másik pedig egy elviteles étterem a szállásunk mellett. Sajnálom, hogy még nem találták fel a világszintű azonnali házhozszállítást! Freij al Sultan a neve, és tényleg szuper a kaja. Csak elvitelre vagy házhozszállítással lehet rendelni, beülős verzióban nem, de ez jobb is mert a helyszínen körülbelül 90 fok van bent.
Ezekenkívül nyilván rengeteg helyen ettünk még, beleértve a KFC-t és a McDonald’s-ot és általában az jött le, hogy jókat lehet Dammamban is enni. Ha édességet szeretnél enni, akkor olyanokat lehet kapni, amitől a segged egy hétre összeragad és ez a cukrozott üdítőkre is igaz. Szörnyen cukros az összes!
Külön férfi és külön női/családi szakasz!
Ez szokott még érdekes lenni 🙂
Képzeld le, hogy be akarsz menni egy McDonald’s-ba, de egymás mellett két ajtó van. Az egyikre az van ráírva, hogy FAMILY, a másikra, hogy SINGLE. Nő vagy, melyiket választod?
Ha ‘Single’ feliratú ajtón mész be nőként, akkor bent sikoltozás tör ki, ha a Family bejáraton akkor pedig egy olyan kép fogad, hogy az a tér, ahol elfogyaszthatod az ételedet, belátást gátló takarással és függönnyel van felszerelve.
Asztalonként persze. Tehát picit kényelmesebb, mint a mifelénk megszokott berendezés.
(Megfejtés: férfiak: SINGLE, egy pár (ami egy férfi és egy nő): FAMILY, nő egyedül: FAMILY)
Bemegy a nőci a három gyerekével, leül, elhúzza a függönyt és akkor a fejéről leveszi a hijabot és a niqabot is, így nyugiban ehet.
De ha étterembe ülsz be, akkor is ilyen fakkok szoktak lenni Dammamban (Dzsiddában nem láttam, azt hiszem) azzal a különbséggel, hogy bemész vagy bementek az elkülönített részbe, elhúzzátok a függönyt, kiválasztjátok a kaját, majd megnyomjátok a csöngőt, mire hamarosan jön a pincér, aki bekopog és csak akkor megy be, amikor mondod, hogy készen állsz. Mert ugye tisztességes nő arrafelé nem mutogatja magát.
Az ételek szervírozása is így zajlik: mielőtt elhúzná a függönyt, kopog, megvárja a választ, hogy jöhet, majd anélkül teszi le az ételt, hogy a nőkre nézne.
De a plázákban és „átlagos” helyeken pont úgy esznek, mint mi. Mármint, ha niqab van a nőn, akkor azt egy picit felhajtja, beteszi a kaját a szájába, majd leengedi. Mindezt falatonként. Ez nyilván macerás. Legalábbis szerintem.
PRO TIPP! Hova lehet innen utazni?
Dammam nem a világ legérdekesebb helye, -ha eltekintünk attól, hogy alapjában érdekes egy teljesen más társadalmat megfigyelni- de ha eljössz ide, akkor innen Bahrein pár kilométer csak, egy hosszú hídon lehet átmenni oda. Ha nem ismernéd: Bahrein egy pici szigetország. A teljes területe 760 négyzetkilométer, ez picit nagyobb, mint Budapest, de vedd hozzá, hogy ezen a területen több város és a sivatag is osztozik.
1. Bahreint érdemes megnézni, ha már arra jártok. (Szervezett kirándulások) Napi két busz jár, reggel 8-kor és 17:30-kor indul. Nézd meg, mi a pillanatnyi vízumhelyzet: Külügyminisztérium De mehetsz taxival is, csak le kell dumálni.
2. Dammamból a Wizzair repül Abu-Dhabiba, onnan meg rengeteg helyre. Hónapok óta 3600 forintnyi összegbe kerül egy repjegy az Emírségekbe. (Így fordult elő, hogy retúr 15.000 Forintért utaztunk Budapestről Dubajba a nyáron, igaz, egy izgalmas szaúdi kiértővel.)
A poszt írásakor már nem mindenhova 3600 forintnyi pénzért repít a Wizz, de még így is izgalmas lehet a kalandvágyóknak. És nyilván az vagy, ha ezt a posztot még mindig olvasod. Beteszek ide egy képernyőfotót:
Mit érdemes Dammamban venni?
- Fűszereket, ha szereted a fűszeres ételeket. Arra készülj, hogy olyan pici kiszerelésű fűszerek, mint amik mifelénk vannak a boltban, nincsenek de ami van, az szuper finom de egy fél életre elegendőek.
- Én szoktam venni szaúdi instant kávét, ebből azt hiszem 8 féle van. (Ha a szaúdi kávé normál készítésére vagy kíváncsi, itt egy videó róla. – Vigyázz, mert nem azt a pörkölést használják, mint mi, ezért is lesz sokkal gyengébb az ő kávéjuk.)
- Datolyát is érdemes venni, ha szereted. Itt nem azt a sivatagi teveszar szárazságút képzeld el, amit mifelénk lehet kapni, hanem egy isteni finom, húsos csemegét. És nem kell túlspirázni, hogy csokis bevonatú meg egyebek, a sima is nagyon finom. Sőt, az a legfinomabb.
- Édességeket, de itt nem a csokira gondolok, hanem a hagyományos szaúdi dolgokra. Látod majd a boltokban is a kis ládákat, ahonnan szabadon választhatod ki, miből, mennyit szeretnél.
- Tevetejes dolgokat. Én nem vettem ilyet, de van tevetejes szappan és tevetejes csoki is. Érdekes lehet.
- Lehet kapni mindenfelé, még a kisebb boltokban is imaszőnyeget, ez is érdekes lehet.
Mit ne csinálj ha Szaúd-Arábiában vagy?
Erről hosszú a lista és sajnos komolyan is veszik. Ne itt akarj szexuális forradalmat vagy új öltözködést bevezetni mert csúnya vége lehet.
1. Ne tapperorjátok egymást mások szeme láttára. Tilos! Itt még az is tilos, hogy megfogd a párod kezét az utcán.
2. A homoszexualitást itt halálbüntetéssel díjazzák.
3. Ne szídd a kormányt és ne is tegyél fel politikai és ahhoz bármilyen módon közelítő kérdést senkinek. A kormányellenes, ellenzéki tevékenységet nem szeretik. A nyilvános lefejezés a büntetés és ezt is komolyan veszik.
3. Nőként ne viselj feszes ruhát, főleg ne olyat, ami térd fölött ér. Kurvának néznek majd, azt meg szintén tilos ebben az országban és tudod mi a büntetése…
4. Férfiként is hordj hosszú nadrágot, vagy legalább olyat, ami a téred alá lóg. A válladat is takard mindenképp. Már csak azért is mert percek alatt szénné tudsz égni.
5. Szokás szerint, itt is tilos a kormányépületeket fotózni.
6. Drogok birtoklása sem ajánlott, csúnyán büntetik. (Itt egy riport a helyi hóhérral)
7. Bármely más (az iszlámon kívüli) vallás nyilvános gyakorlása tilos.
8. Ne fotózz embereket! Több helyen olvastam, hogy a fontón szereplő emberenként kell fizetni 150 dollárt, de nem tudom, ez most is igaz-e.
Sokkal bővebben itt írnak a szabályokról angolul.
Milyenek a szaúdiak a mindennapokban?
Pont olyanok, mint mások.
Mélyen vallásosak. Naponta ötször van ima, ami nem azt jelenti, hogy mindenki, minden imán ott van, de a mecsetek forgalmából ítélve, boldog lenne a magyar Egyház, ha fele annyi hívő járna egy templomba, mint amennyi itt egy-egy imán részt vesz.
Tiszta emberek. Próbálnának meg koszosak lenni, amikor tök fehérben járnak…
Családcentrikus nép, sok a gyerek.
Mennynire drága hely Dammam?
Egyáltalán nem drága, körülbelül magyar árak vannak. A talponállókban olcsó az étel, a taxi olcsó, a benzin olcsó, a ruhák körülbelül annyiba kerülnek itt is, mint máshol. Bőven összehasonlításért itt a Numbeo.
Mi az a Saudi 2030 program?
A király (Salman bin Abdulaziz Al Saud), -akinek a képét mindenhol látni fogod- már elég öreg, 87 éves most, kinevezte a fiát (Mohammed bin Salman Al Saud) pár évvel ezelőtt miniszterelnöknek, aki viszont elégedetlen az országgal és változást szeretne.Ő most 38 éves, világlátott figura, talán innen a sok ötlet.
Egy olyan programot hirdettek Saudi Vision 2030 néven, ami alapjában és minden részletében megváltoztatná az országot, egy kivételével: a maradna az Al Saud család a hatalmon és demokráciáól és liberalizmusról hallani sem akarnak. Ettől eltekintve igen ambiciózus terveik vannak, olyan sokrétűek, amiről egy külön posztot lehetne írni, de nem fogok mert lusta vagyok. Ha érdekel a téma itt van a Saudi Vision 2030 saját weboldala.
Ha azt kérdezed, hogy „Oké, hogy ennyi mindent kitaláltak, de ezt véghez is viszik?” akkor az a válaszom, hogy szerintem igen. Olyan változások vannak az országban akár pár hét alatt is, ami szinte hihetetlen. Erről bővebben itt írok.
Biztonságos hely Szaúd-Arábia az utazóknak?
Igen. Állítólag a világ legbiztonságosabb országa. Nagy kincs és ritka, mint a fehér holló a turista és tényleg mindent megtesznek azért, hogy jól is érezze magát.
Nekünk (eddig ötször léptünk be az országba) soha, semmi bajunk nem volt, soha nem vertek át, nem csaptak be, mindig ultra kedvesek voltak és barátságosak.
Amikor negyedszerre mentünk az országba, a határőrök összefutottak és csak számolgatták a pecséteket az útlevelünkben. Ki az a marha, aki ennyiszer visszamegy? Hát, mi!
Hogyan viselkednek a nőkkel Dammamban?
Én egy középkorú nő vagyok, és onnantól, hogy nem egy rövid, ősz hajú, nyugati öltözéket viselő nőként jelentem meg, hanem felvettem az abayámat és a kendőmet, nem bámultak egyáltalán.
Alapvetően az a szokás, hogy ha nő a személyzet, akkor velem beszélt, ha férfi állt a „pultnál”, akkor pedig a férjemmel.
A gyereknek érdekesebb tapasztalatai voltak mert vele állítólag nem álltak szóba de nem tudom, nem voltam ott.
Az viszont tény, hogy amikor bepattanunk egy taxiba és köszönök, akkor nekem nem mindig köszöntek vissza, de ez még januárban volt, azóta nagyot változott az ország.
Ne felejtsük el, hogy pár évvel ezelőttig a nők nem mehettek ki otthonról egyedül, idegen férfi nem is nézhetett rájuk, így aztán nem csoda, hogy még vannak nehézségek ezen a téren.
Szaúdi vízum?
Elég vad ára van, ha azért veszed, hogy ellátogass ebbe az érdekes országba egy hétvégére. Mi legelőször azért jöttünk ide (2023 január) mert innen indult a hajónk, de egy hetet szántunk Dzsiddára (Jeddah) és nem untuk meg. Aztán jártam még Medinában, Yanbuban, Dammamban júniusban, és újra Dzsidában novemberben.
Mi a reptéren csináltattunk vízumot érkezéskor, amit utána bárhol is jöttünk be az országba (vízi úton, légi úton különböző városokban) mindig elfogadtak.
A vízumod azért drága mert jár hozzá egészségbiztosítás, tehát ha itt esel le a lábadról, akkor ellátnak és állítólag a térség legjobb kórházai vannak itt. De ezt nem próbáltam.
A szaúdi vízumot arra is használhatod, hogy ha már van, akkor innen eljuss olyan helyekre, ahova különben csak marha drágán lehetne. Lásd fenti Wizzair képernyőfotót.
De fontos tudnod, hogy a szaúdiak csak most ismerkednek a turizmussal, nem profik. Zarándokból van itt több millió évente, de turistából még csak kevés. Persze a cél az évi 100 000 000. (Miért épp száz millió?!)
Az eredeti poszt:
(2023 júniusa) Dzsidda (Jeddah), Yanbu és Medina után jól megnéztük magunknak ezt a szaúdi városkát is. Dammam nem tűnt túl izgalmasnak már előre sem, ezért még szerencse, hogy csak 3 napot szántunk rá. De mégis, milyen Dammam? Az összes, Szaúd-Arábiával foglalkozó posztot itt olvashatod.
Dammam, a dögunalmas város
Lehet velem vitatkozni és ez valóban egy szubjektív vélemény, de szerintem ennél unalmasabb helyet nehéz kitalálni. Ha legalább lenne benne valami természetes de az sincs. Mondjuk miért lenne ha szinte mindig döglesztő a hőség és nappal az év nagy részében élhetetlen a város?
Nézd meg, mit lehet itt csinálni mert gyorsan kiderül, hogy semmit.
Ha fedett helyre vágysz mert nem szeretnél porrá égni vagy mert nem azbesztből készültél, akkor maradnak a plázák és egyéb vásárlási lehetőségek, de ez is főleg csak este, naplemente előtt egy órával kezdve talán éjféléig tart.
Van tengerpart, de végig kövezett, vannak parkok, de nappal túl meleg van. Szóval Dammam az a város, aminek még igen nagyot kell fejlődnie hogy egy vonzó turisztikai célpont legyen.
Ha választhatsz, akkor inkább Jeddah vagy a főváros jobb befutó lehet.
Mégis, mit lehet itt csinálni?
Nézni a helyieket. Figyelni őket, és valljuk be, ez is elég érdekes időtöltés. Vagy átmenni Bahreinbe, mert az innen egy hosszú hídon át elérhető, vagy átmenni a szomszédos városba, Al Khobarba, vagy kalandor olvasóknak elárulom, hogy innen a Wizz járatával napi kétszer el lehet repülni Abu Dhabiba, onnan meg vagy 20 helyre 4000 Forint alatti összegért. (2023.májusi helyzet.)
Al Kobar!
A szomszéd város már sokkal bulisabb. Itt még nézelődni is érdekesebb és valahogy jobban fel vannak készülve a turistákra.
Al Khobar távolról hasonlít Dubajra, itt is van menő modern rész, csicsás épületek és még a hangulat is jobb.
Dammamban nem abayát és híjabot hordanak hanem még niqab is van a nőkön, ezzel szemben Al Khobarban sokkal több a nyugati arc, akár még rövidnaciban is mászkálnak és látni mifelénk átlagos ruhában nőket.
Al Khobar sokkal szórakoztatóbb hely, a tengerparti sétánya esténként megtelik emberrel, még mindenféle bicikliket is lehet bérelni és azzal tekerni a pálmafák árnyékában.
Szóval ha Dammam környékén keresel valami érdekesebb helyet, akkor Al Khobar a te helyed.