Reggel be akartam cserkészni valahogy egy alkalmazottat mert másnap mindenképp el akartam menni arra a tuti titkos magántengerpartra egy kicsit süttetni a hasam januárban a napon, de nem sikerült. A telefonos ügyfélfogadási idejük persze pont akkor van, amikor én Abu Dhabi és a nagymecset csodáit tekintem meg. Itt tudod te is lefoglalni ezt az idegenvezetős városnézést. Megéri!
Egész nap rekkenő hőség volt, a szél alig mozdult, így meg lehetett purcanni odakint, még én is kénytelen voltam fedezékbe vonulni, hiába január közepe volt csak. 30 fok körül volt és ebből kiindulva ha vannak a világnak nyáron élhetetlen részei, akkor ez lehet az.
És ebből következik az is, hogy miért lehet nagyon olcsón az Emírségekbe utazni nyáron. Hát ezért. Elviselhetetlen lehet a hőség.
Az idegenvezetőnek egy dumás pasi volt. Nagyon sok nyelven beszélt, míg minket vitt, öt nyelvet használt. Jól.
Naplemente előtt indultunk és míg mentünk át Abu Dhabi cseppet sem szegényes felhőkarcolókkal díszített városán mindent megtudtunk a hely történelméről. Így hangzott az idegenvezető szájából: „Itt 3000 évig nem volt semmi. A semmit úgy értsék, hogy semmi. Homok. Más nem. Aztán elkezdtünk építkezni és 20 év alatt ez a csoda nőtt ki a homokból.” Valóban lenyűgöző volt, az meg kifejezettem érdekes, hogy az európai gondolkodással szemben arra büszke, hogy itt nincs 20 évnél régebbi épület. Hogy minden új.
Aztán szóba került Dubai, ahol meg -„milyen gagyi már”- megőriztek egy régi negyedet. Szörnyűség! (Milyen más gondolkodás ez.)
Határ a csillagos ég. Mondjuk mi errefelé. Ők meg úgy gondolják, hogy a határ a csillagos égénél kezdődik. Nem mondom, hogy nincs mit tanulnunk egymástól, mert bőven lenne mit. Jó lenne ha mernénk ilyen hatalmasban gondolkozni mert ez már nem nagyban gondolkodás, hanem hatalmasban gondolkodás. Egész mások a mértékegységek arrafelé.
Például ott vannak az autók. Van egymillió lakosa ennek a sivatagi városállamnak és úgy tűnik, mintha mindig mindenki az autójában rohanna valahova.
Ott vannak a kétszer nyolc sávos autópályák amin akkora autók járnak, mintha felpumpálták volna őket. Fogtak egy átlag nagy SUV-ot és felpumpálták volna még egy-egy méterrel minden oldalról, tettek volna rá marha nagy kerekeket hogy bírják a sivatagi ámokfutást, meg persze lépcsőt is szereltek a járgányra, hogy fel lehessen mászni rájuk és ha már Abu Dhabi birtokolja a világ olajkészletének 9%-át, akkor olcsó a benzin is.
A vezetőnk elmondta, hogy az elmúlt években rettenetesen megdrágult a benya, micsoda szörnyűség, már 0,65 eurónyit van pofájuk elkérni egy literért. Rablás! Szörnyűség!
Persze láttunk benzinkutat is. Akkora volt, hogy még fotózni is elfelejtettem. Nyilván rohadtul nagy minden ha ekkora batárokkal járnak tankolni.
Közeledtünk a nagymecset felé, ami valljuk be, az egész utazásunk értelme és célja volt. Amikor évekkel ezelőtt a berlini ITB-n megláttam egy makettet róla elhatároztam, hogy ezt én egyszer megnézem.
82 kupolája van. 82. A vezetőnk kiemelte, hogy semmiféle jelentősége és jelentése nincs annak, hogy 82, szimplán csak így jött ki. Vagy ennyi kupolát tudtak adott keretből megépíteni.
Beteszek ide egy képet, hogy lássátok, miről beszélek.
Abu Dhabi és a nagymecset
Nyilván volt mit a tejbe aprítani azért is a szerény méret.
Természetesen az egész egy plázából indul ki. Mert az a sok ezer ember, aki ide igyekszik naponta többször, nehogymá’ ne tudjon shoppingolni vagy kávézni.
De persze van mozgójárda is, rögtön több is, hogy a lábacskák ne fáradjanak annyira. Nem mintha nem lenne golfautó is ha már homár.
Az igazat megvallva ez a kis bevezetés arra jó, hogy amikor az ember lelép a föld alatt futó mozgójárdáról és feljön a mozgólépcsőn csak azt tudja mondani: „WOW!” Mert nagyon wow!
Láthatóan nem a „jó lesz az, csak óccsó legyen” volt a jelszó, hanem a „ez marha drága? Jöhet!” És egy csodát alkottak. Más szavakkal nem lehet illetni mert gyönyörű a nagymecset!
Hozzáteszem, hogy ez a sokadik mecset és nagymecset ahol jártunk de ez a legkülönlegesebb az összes közül. Nazarbajev apánk Kazahsztánban sem spórolt, amikor az ottani nagymecsetet építtette, de ez itt Abu Dhabiban egészen lenyűgöző. Különleges.
Arról nincs szó, hogy a világ legnagyobbja lenne mert a mekkai nagymecset tízszer nagyobb, de azért csöppnyinek nem nevezhető ez a kis 41.000 ember befogadására alkalmas épületecske. Itt a Wikipédia listája a mecsetekről.
Egyszóval lenyűgöző. Este főleg mert egy különleges megvilágítási technikával még szebbé varázsolják. Nem simán megvilágítják reflektorokkal, hanem a hold járásától, fényerősségétől függően varázsolják el az épületet. Tehát amit a fönti nagyobb képen látsz, hogy olyan, mintha valahogy a víz tükröződne rajta, nos az is a megvilágítás. Távolabbról jobban lehet látni egyébként. De erről később.
Aztán bemész a nagymecsetbe és belül is csak a szájtátás és a csodálkozás megy. Nézd meg ezeket a képeket itt fönt. Márványból készült virágmozaik. Természetesen nem egy „sima” hanem a világ legnagyobbja ha már homár.
A teljes mecsetet beborító összes márványt Olaszországból hozták. El sem tudom képzelni, micsoda munka lehetett ezt a milliónyi virágot egyesével kifarigcsálni, de sikerült nekik.
A vezetőnk mondta, hányan dolgoztak az épületen de sajnos csak arra emlékszem, hogy bődületesen sokan voltak. Kellett is a munkaerő az ilyen aprólékossághoz.
A mecset belső terei a világ legnagyobb egybefüggő szőnyegével vannak burkolva. Amikor mi ott jártunk nem lehetett rajta lépkedni, de vélhetően nem egy vékony Ikea szőnyeg minőségű darabról van szó. Több évig készítették és hat darabban hozták el Abu Dhabiba.
Persze nem mondom, hogy a nappalimat egy ilyen élénk színű szőnyeggel díszíteném holnaptól de ott az összahatás tökéletes volt.
A belső térben a lámpákat nem igazán tudtam értelmezni, de nyilván más az ízlésünk.
Akkora az épület, hogy közelről nem lehet belátni az egészet, de a nagymecsettel szemben építettek egy mecsetnéző attrakciót, ahol a mesterséges tóban gyönyörűen tükröződik a mecset. Ez kifejezetten tetszett. A látogatása ennek is ingyenes és bár a „semmi közepén” van, itt is van szuper wifi. Ez szinte minden helyre vonatkozik. Nem fukarkodnak ilyen téren sem.
A tolerancia. Ez az, ami valahogy hiányzik mostanában sok országban. Valamiért azt feltételezzük, hogy egy keresztény nem lehet barátja egy muszlimnak vagy egy hindunak. Valahogy egész más elképzelésünk van a világról mostanában.
Aztán a mecsetből kifelé lettem figyelmes néhány hatalmas képre de csak a fentit fotóztam le. Igen. A Pápa látogatóban volt ebben a mecsetben. Vagyis a világ nem olyan fekete-fehér mint ahogy azt sokan gondolják vagy szeretnék.
Ez a Costa kávézó a mecset előtt lévő plázában van. Szerintem nagyon szépen megoldották, hogy a helyhez méltó legyen a kinézete.
Hazafelé még tettünk egy kört a városban, ahol este 9-re már kellemesre hűlt a levegő ezért sokan a tengerparton beszélgettek. A Corniche szép este is csakúgy, mint Abu Dhabi és a nagymecset.