Nur-Szultan látnivalói (Astana látnivalók)

Nur-Szultan látnivalói

Még a pandémia előtt töltöttünk egy hetet Kazahsztánban, ami remek kaland volt. Ha neked is felkeltette az érdeklődésedet a → Wizzair Budapest – Nur-Szultan járata, amit ráadásul általában még egész jó áron is adnak, jó helyen jársz! Hozok neked ötleteket akár arra is, hogy ha már ilyen messzire utazol, akkor Nur-Szultanból még a szomszédos és jóval egzotikusabb Kínába is átmehetsz nem vészes áron. De először nézzük, mit érdemes megnézni az új kazah fővárosban. Mik Nur-Szultan látnivalói?

Az eredeti posztot alul találod, az élménybeszámolónkat (nem teljes!) pedig → itt olvashatod.

Kezdjük ott, hogy…

Kazahsztán nagy. A világ kilencedik legnagyobb kiterjedésű országa, körülbelül harmincszor akkora, mint Magyarország. Egyszóval hatalmas. Az országot sztyeppék és hegyek foglalják el, így Nur-Szultan városát a sztyeppén találod, ahol roppant hidegek a telek és melegek a nyarak.

A régi főváros Nazarbajev elnök szerint túl közel volt a szomszéd országokhoz, így biztonsági okokból a fővárost jó messze, a nagy kazah sztyeppe közepére helyezi át. Az új fővárost lazán Fővárosnak (Astana) nevezte el.
Aztán a történelem szele fújdogált erre meg arra és végül magát a várost is magáról a nagy kazah vezetőről, Nur-Szultan Nazarbajevről nevezték el.

Ne lepődj meg, majdnem mindent róla neveztek el.
Míg ott jártunk, láttunk egyetemet, plázát, megállót, és még sorolhatnám, egyszóval mindent és bármit róla neveztek el.

De nem ment egyik napról a másikra a sztyeppe közepén felépíteni egy komplett nagyvárost, mi több, fővárost, de húsz év leforgása alatt egy igen komoly, modern város nőtt ki lényegében a semmiből.

A várost főleg állami alkalmazottak lakják, akik -állítólag- még jól meg is vannak fizetve, így ne csodálkozz, ha igen komoly életszínvonalat tapasztalsz és a legnagyobb világmárkák üzleteit találod például a Sátorban (lásd lent).

Modern, érdekes épületek

Még Nur-Szultan fölött is érdekes elrepülni! (→ Itt láthatod fölülről a környéket a Wizz járatáról filmezve).
Mivel volt pénz is bőven az új város megépítésére, ami párosult a nagyot alkotás szándékával, így érdekes épületeket találhatsz itt.
A fönti képeken látható épületek csak néhány a különleges alakú építmény közül, ennél sokkal több extra kinézetű házat látsz majd ha ott leszel.
Most (2021) például egy 311 méter magas felhőkarcolót építenek. Érdekes lesz a nagy lapos sztyeppe közepén egy ekkora toronyház.
Hogy a sztyeppei élet nyilvánvaló hatását némileg kiküszöböljék, néhány évvel ezelőtt egy széles erdősávot telepítettek Nur-Szultan köré. Talán majd a sok fa segít távol tartani a rengeteg homokot.
Leszállás előtt majd nézd meg, hogy áll ez a viszonylag friss erdő.

Mivel ezek a különleges formájú épületek általában középületek, így némelyikbe még be is lehet menni.

Nur-Szultan látnivalói

Nur-Szultan repülőtere

A kiről másról, mint az előző elnökről, Nurszultan Nazarbajevről elnevezett nemzetközi repülőtér a várostól alig 20 kilométerre van, tömegközlekedéssel is simán megközelíthető, de a taxiért sem fogsz szörnyen sokat fizetni.

Busz: A 10-es busz a reptér és az állomás között közlekedik 5-7 perces követési idővel, reggel 6 és este 10 között. (Több mint térképet → itt találsz, ez pedig a repülőtér → közlekedéses oldala.) De a 12-es és a 100-as busz is jó lehet. A jegy magyar szemmel igen olcsónak számít, 65 Forint, a buszon tudod megvenni.
Taxi: a reptér előtt várnak a taxik. Mivel a kazah gazdaságot a gáz és kőolajtermelés hajtja, itt olcsó az üzemanyag és a bérek is alacsonyak, nem fogod a gatyádat is taxira költeni.
Viszont buszozni érdemes. A helyi buszok általában jó minőségűek, pontosak és tiszták.

A Hazret Sultan mecset (Szent Szultán mecset) – Nur-Szultan

Kazahsztán lakosságának 70%-a muszlim, így aztán ne csodálkozzunk, ha sok és kifejezetten szép mecsetet látunk a városban. A világ egyik legnagyobb mecsete ez, ráadásul be is lehet menni és érdemes is.
A poszt aljára betettem egy csomó képet a belsejéről.

A látogatása ingyenes és megfelelő ruházatot is biztosítanak a bejáratnál. A cipőket is le kell venni, erre komplett ruhatár részleg van. Nem véletlenül: ez a mecset 17.700 négyzetméter és 10.000 embert tud befogadni.
De ami még ennél is érdekesebb:
Van benne étterem. Mi betévedtünk ide és nagyon finomat ettünk igen jó áron. Szóval ez egy jó tipp, jegyezzétek meg!
Mint minden mecsetben, itt is szuper mély a szőnyeg, kifejezetten kellemes rajta lépkedni, de nem ezért érdemes bemenni, hanem a belső díszítés miatt. Sok mecsetben jártam már, de szerintem ez az egyik legszebb.

A Sátor (Khan Shatyr)

Ez a sátor korunk egyik sztárépítésze, Norman Foster alkotása. A most 86 éves építész annyi jelentős épületet tervezett a pályafutása során, hogy képtelenség lenne felsorolni, de az egyik legérdekesebb alkotása ez a sátorszerű épület.
Nem kicsi, azt szögezzük le, mert bár a fenti képen maga a sátor kupolája -szerintem- nem tűnik olyan magasnak, de az épület leginkább lefelé terjeszkedik és maga a sátor lényegében egy hatalmas nagy ablak. Abból is sok.
Ha bemész a sátorba, -amit feltétlen tegyél meg!- a rengeteg bolton kívül még egy vidámparkot is találsz. Az egésznek szerintem a „monorail” az ékköve. Itt nézheted meg és hallgathatod, ahogy → sikítozok rajta. 😀
Videón nem tűnik olyan félelmetesnek, de ez az egész a sátor tetején van, 150 méter magasan.

Az operaház

Ha már a Sátornál jársz, akkor érdemes becserkészned az operaházat akkor is, ha nem vagy nagy operarajongó.
Miért?
Mert ez az operaház egy olyan épület, amit arra és úgy építettek meg, hogy a világon a legnagyobb, legszebb, legjobb akusztikával rendelkező és … biztos van még valami leg…, amit kifelejtettem.

Amikor mi ott jártunk, akkor a turista ritka volt, mint a fehér holló és nem is voltak felkészülve arra, hogy a világ ezen távoli szegletére olyan ember vetődik, aki magát az épületet is szeretné megnézni, de bejutottunk!
Erről a kalandról egy komplett poszt szól, rengeteg képet tettem bele, olvasd el itt: → Az asztanai operaház.

„Fogj kezet” az elnökkel! (Bayterek Torony)

A város központi részén találod a Bayterek tornyot, ahol „kezet is foghatsz” Kazahsztán előző elnökével, Nurszultán Nazarbajevvel.
A tornyot 1997-ben kezdték építeni, abban az évben, amikor Almati helyett Asztana (mostani nevén Nur-Szultan) lett az ország fővárosa. Mindenképp érdemes felmenni a toronyba, mert remek a kilátás onnan.

A torony egy fát formáz, amit meglátogatott a boldogság mitikus madara. A „fa” tetején lévő gömb egy tojást jelképez, amely az élet kezdetét szimbolizálja.
A torony 97 méter magas, aminek szintén jelentése van: 1997-ben helyezték át ide a kazah fővárost.
Szóval érdemes felmenni a „tojásba” mert itt foghatsz kezet Nazarbajev elnökkel olymódon, hogy a kézlenyomatába teheted a kezed. Vajon nagyobb a kezed, mint neki?
Biztos nem, hiszen egy ilyen jelentős vezetőnek nem lehet pici praclikája.

Fontos infó, hogy természetesen van lift.
Ha jó helyen akarsz lakni, akkor ajánlom a torony közelében lévő → Sheraton szállodát, amit itt a többi országhoz képest igen jutányos áron adnak.

Plázák és plázák mindenhol

Nem jöhetsz el Nur-Szultanból úgy, hogy nem jártál plázában!
A pláza itt arra való, hogy a kemény, hideg teleken az emberek felmelegedjenek és egyenek valami jót. (Kajáról lent olvashatsz.)
Önmagában semmi extra nincs ezekben a plázákban, de ha bemész valamelyikbe (a sátoron kívül) keresd meg a boltot és ott nézd meg, mennyi magyar termék van. Csodálkozni fogsz! 🙂
A másik érdekesség a plázák impozáns mérete. Nagy, tágas, hatalmas terek vannak és ennek megfelelő a díszítésük is. A fenti képen lévő díszek például szobányi nagyságúak.
Szóval pláza: keress magyar termékeket. Nem lesz nehéz!

Nur-Szultan

Az elnöki palota

Van egy épület, ami Nur-Szultan hosszú, központi parkos részét zárja le. Ennek a nagy térnek az egyik oldala a Sátor, a másik oldala az elnöki palota, de ez már az Isim folyó másik partján helyezkedik el.
Azt ne reméled, hogy bemehetsz az elnöki palotába és mindent megnézhetsz, bár már láttam leírva, hogy be lehet menni, de elég komolyan védik. Nyilván. Nekünk nem sikerült bejutni. (Itt van a hivatalos oldala, → tégy próbát.)

Ami viszont annál is érdekesebb, hogy az elnöki palota és a folyó között egy madarat formázó szökőkút-patak-park együttes van. Amikor mi ott jártunk, akkor ez a furcsa dolog épp ki volt száradva és finoman fogalmazva is gyatra látványt mutatott a palota előtt.
Az viszont tény, hogy a nagyfokú fásítás miatt kellemes sétát lehetett tenni a folyó partján.

Nur-Szultan

Tudnivalók – Nur-Szultan

Nur-Sultan ideális hely az utazásra, amennyiben nyáron szereted a meleget és télen a hideget. Itt a legmelegebb hónapokban nem ritka a 40 fok és télen képes majdnem -50 fok közelébe süllyedni a hőmérő dermedt higanyszála.

Az időeltolódás 4 óra, előre. Ez szerintem a pozitívabbik, az ember könnyebben képes előre ugrani, mint vissza az időben. Lényeg az, hogy szánj a testedre időt, ne akarj mindent az első nap megnézni mert nyamvadt leszel. Annak is szokott örülni a test, ha jó helyen szállsz meg, ne a létező legolcsóbb turistaszálláson próbáld kipihenni magadat. Ebben segít az a nem elhanyagolható tény, hogy → Nur-Szultan szállodaárai alacsonyak, használd ki, aludj magasabb kategóriájú szálláson, mint ahol szoktál. Itt egy nemzetközi négycsillagos annyiba kerül, mint Budapesten egy silányabb szállás.

Mobil? Hacsak nem vagy valami speciális díjcsomagban, nem fogod tudni használni rendesen a telódat, így érdemes mindent előre eltervezni, térképeket nyomtatni, a közlekedést kifigyelni. De a kazahok kedvesek, tudnak segíteni.

Összességében Nur-Szultan szuper hely, ha ismerkedsz a „kelettel.”

Ötletek

Nur-Szultan - Peking?
A Mennyei béke tere

Kazahsztán nagy, és rengeteg a belföldi járat mert így lehet csak a hatalmas távolságokat gyorsan áthidalni. Ha megnézted Nur-Szultánt, azt fogod tapasztalni, hogy még nem láttál semmit az országból, így érdemes lehet a régi, sokkal emberközelibb, nem ilyen steril fővárosba Almatiba (idősebbeknek: Alma-Ata) is eljutni valahogy.
Erre repülővel vagy vonattal is van lehetőséged. Ha szereted a kalandokat és van egy csomó időd, akkor nyilván a lassú vonatot választod, ami 16 óra irányonként. (Helyi MÁV: → https://www.railways.kz)

Ám a repülés sem mentes az izgalmaktól mert a kazah légitársaságok egyáltalán → nem számítanak biztonságosnak, nemrégiben is volt egy → komoly balesetük. Hozzáteszem, hogy ezzel a társasággal (is) utaztunk.

De…

Ha már eljutottál idáig, akkor szerintem benned is felmerült a gondolat, hogy innen akár még Kínába is át lehetne menni. Én annak idején sokat kattogtam rajta és végül Peking mellett döntöttünk. Akkor még kevesebbet lehetett vízum nélkül Kínában tartózkodni, de ha ma mennénk, már 144 órát ott tudnánk tölteni, ami a 72 órához képest rengeteg.
Hogyan jutottunk el odáig? Az AirChina egyik járatával (az teljesen biztonságos) és még nem is került sokba ahhoz képest, hogy 6 óra volt az út. Megérte.

Szállások Nur-Szultan belvárosában

Mint ahogy fent említettem, itt olcsóbb a szállás, mint mifelénk. Ha szereted az érdekes építészeti megoldásokat akkor → a helyi Hilton (nem drága!) jó választás lehet. A belső tere is zseniális.
Ha szereted a kazah barokkot, akkor → ezt feltétlen nézd meg 😀 Ez még olcsó is.

Nur-Szultan pártszékház
pártszékház

Mennyi időt szánjunk Astanára vagyis Nur-Sultanra?

Nur-Sultan egy nagy, steril város. Ha nem vagy oda az új és érdekes alakú épületekért, akkor nem fog lekötni, főleg ha valami történelmi bármire is kíváncsi vagy. A város nagy része új, nemrég épült, így azon kívül, hogy megnézed a mecsetet, eszel jókat, ismerkedsz a kazah kultúrával és a tested hozzászokik az új időszámításhoz, nem túl sok kihagyhatatlan látnivalóval szolgálhat.
Ha 2-3 napot itt töltesz, elég lesz.

Nur-Szultan: tevés játszótér

Milyenek az emberek?

Vannak morcos fejek, de vannak nagyon kíváncsi emberek is. Tapasztalhatsz majd olyat is, hogy azért állnak veled szóba, mert szeretnék gyakorolni az angolt.

Sztori: Egyik nap egy tányérsapkás igen zordon tekintetű, magas rendőr szólította le a fele társaságot. Mint kiderült, angolul tanult és fel akarta mérni, hogy most mennyit tud, meg tudja-e értetni magát. Elő is kapta a zsebéből a szótárfüzetét és büszkén mutatta, hogy hány szót tud már.
Persze mi ezt nem láttuk a távolból és csak találgattuk, hogy mire föl megy a nagy mutogatás és mégis mit követlettünk el. 🙂

Mit együnk?

Ha nyitott vagy az olyan mostanság furcsának számító ételekre, mint a lóhús, akkor itt jó helyen jársz.
A plov ízleni fog! Ez egy rizses étel, amibe húst és mindenféle finom fűszereket főznek. Hogy örüljünk, az igazi, eredeti plovot kazánban (!) főzik nagy mennyiségben. Ne felejtsük el, hogy a kazahok a rokonaink. A kazán egy olyan bogrács, aminek van oldala, mármint olyan, mint egy igazi kazán, csak a teteje egy bográcsban végződik.

A beshbarmak is nagyon finom, de ez már egy tésztaétel, amihez lóhús van.
Összességében, a vegánok és vegetáriánusok gondban lesznek mert a zöldség drága, a hús meg olcsó az országban, ráadásul nagy húsevők a kazahok.

Hogyan tudsz kommunikálni?

Ha tanultál oroszul, akkor nem lesz problémád mert itt mindenki beszéli ezt a nyelvet. Ha „csak” angolul beszélsz, akkor sem fognak eladni kilóra de elő fogod venni az összes pantomimos tudásodat.

Hazaérkezésünk után

Hazaérkezésünk után egy-két hónappal a berlini reptéren megismerkedtem egy lánnyal, akiről kiderült, hogy kazah és egy almati központú civil szervezetnél dolgozik. Nagyon megörültük egymásnak, amikor kiderült, hogy voltunk Almatiban és milyen kellemes emlékeink fűződnek a városhoz. Elmesélte, hogyan élnek, mire számíthat egy ottani civil szervezet tagja. 3500 kilométerrel odébb is csak félve mert mesélni az állandó zaklatásokról és a házkutatásokról. Nem vicces tehát a kazah helyzet. Vagy nem mindenkinek vicces.

Az eredeti, 2018-as poszt:

Ez a poszt főleg magunknak készül, de kiteszem nyilvánosba, mert tudom, hogy másnak is hasznos lehet. Az utazás alatt vagy után fogok írni egy összefoglalót az élményekről és tapasztalatokról. De nézzük, mit tervezünk megnézni Astanában: Astana látnivalói.

Astana egy új város, idén ünnepli 20. szülinapját és ezzel a „nagy múltra visszatekintő” korral a világ legfiatalabb, legújabb fővárosa, tele futurisztikus épületekkel.

Érdemes megnézni ezt a dokumentumfilmet a város építéséről. Szerintem lenyűgöző!

Aki ismer, az már sejti miért megyünk oda 🙂
Meg persze azért is megyünk, hogy a helyi gasztronómiai kínálatot végigkóstoljuk, ami nem meglepő módon rengeteg húsból áll. Lóhús és kecske meg birkahús az alapja a tejterméken kívül.
Astanába a Wizzair járatával repülünk, Astanából pedig Almatyba, onnan pedig Pekingbe megyünk. A teljes ázsiai körutunk szervezésének részleteit itt találod. Megyünk még Malajziába és Thaiföldre is ugyanezen az úton,  Bangkok látnivalóit itt olvashatod el, Kuala Lumpur látnivalóit pedig itt olvashatod, mind a tervezett programunk. Lehet, hogy mindent megvalósítunk, lehet, hogy kevesebbet és lehet, hogy többet. Majd kiderül.

Szállásunk a „különös” igényeink miatt itt lesz. Persze a kazah népi dizájn itt is bejátszik 😀 Jó látni, hogyan és hol lakik a nép, mit gondol szépnek. Szerintem a tapéta viszi a pálmát… vagyis a margarétát ebben az esetben.)

Bejutás Astana / Nur-Szultan reptérről a városba:

A Wizz járata elvileg 21:35-re ér oda. Ha minden jól megy, akkor elérjük a buszt. 
Update: taxi jött értünk, előre rendeltük.

A reptérről a 10-es és 12-es busz visz be a városba, utolsó járatok 22:24 és 22:30-kor indulnak (egyes források szerint 23:00-kor), előtte 5-10 percenként járnak.
Állítólag tömöttek buszok, de majd meglátjuk.
A busz „eget rengető” 70 forintnyi tengébe kerül fejenként.
Van egy tök jó oldal, lehet kérdezni, merre érdemes indulni, teljesen live működik. Az infót innen szedtem.
Ha esetleg valami malőr csúszna be, akkor ott a taxi, nyilván többért visz be, viszont kevesebb érdekeset lát, tapasztal az ember. A taxi ára max 1000 forintnyi összeg.

A városban a főbb látványosságok megtekintésére indítottak hop on buszt itt is. Az ára a többi városhoz képest igen olcsó, 2400 forintnyi összegre jön ki a 24 órás jegy, de meg kell jegyezzem, nincs is ezer megállója. Sőt.. elég kevés megállója van. Jegyet a buszon lehet venni, ha az ember úgy gondolja, mégis piros emeletes busszal járja be a látványosságokat.

Kis csapatunkkal a következő helyeket szeretném felkeresni Astanában:

1, Operaház Astanában

A világ egyik legjobb (oké, állítólag a legjobb!) akusztikájával rendelkező operaháza. Nem mellesleg egész „operaházasan” néz ki belülről.
Operaház Astanában link.   

Külön felhívom a figyelmet az opera honlapján lévő színházi etikett részre. Ritkán lát ilyet az ember és nyilván nem véletlenül írták ki. Emlékezzünk csak a kijevi operában látottakra és főleg hallottakra:)

Ahogy kívülről (szerintem) kicsit túltolták a klasszicista jegyeket, belülről olyan..

A kérésemet csak félig sikerült odafönt meghallani mert tökre szerettem volna Astanában is elmenni az operába, de az égiek félrehallották a dátumot és mivel este 6-kor kezdődik az előadás tuti, hogy nem érjük el érkezésünk napján, pedig jó program lenne. Na, nem baj, még van egy hónap, addig korrigálhatják a tévedést, esetleg betehetnek másik napra is valami jót, de a legjobb lenne egy nyílt nap, idegenvezetéssel, a kulisszák megnézésével.

2, Khan Shatyr

Ez korunk egyik sztárépítésze, Norman Foster  által tervezett sátor alakú nagy bevásárlóközpont ahol minden van a dinoszaurusztól kezdve, a belső folyón át a fagyiig. (Nem vicc, tényleg minden van!) Szerintem tök menő a beépített vidámpark, lehet hogy kipróbálnám, a homokos strandot viszont szerintem kihagynám. Nézd meg a weboldalát, tök menő ez is.
Norman Foster által tervezett épületekről általában elmondható, hogy igen egyszerűek, néha – szerintem- túl egyszerűek is, de ez a sátor egyáltalán nem az.
Meg fogjuk nézni mert kihagyhatatlan, nem a pláza miatt, hanem az épület miatt. 10 éve avatták fel az épületet és … nem aprózták el a dolgot. Az természetes, hogy a kazah elnök Nazarbajev jelen volt, de az akkori orosz, ukrán, török, belorusz, örmény és tadzsik elnök és még vagy másik 10 elnök, herceg és ki tudja ki is eljött az eseményre ahol Andrea Bocelli énekelt.  Nem aprózták el a dolgot. Szóval megnézzük!
Azt kifelejtettem, hogy 45 emeletesnek megfelelő az épület, 150 méter magas kis csöppség, 10 focipályányi területtel.
Nyitva: reggel 10 órától.
Cím: Kazakhstan, Astana, Turan Ave. 37 

3,  Bayterek  torony

Állítólag maga az elnök tervezte egy papírfecnire Astana szimbólumát, az élet fáját és rajta a kazahok mítikus madarának a Samruk madárnak tojását. A „fa” tetején lévő arany tojás átmérője 20 méter és benne egy kilátó van Nazarbajev elnök kézlenyomatával. Állítólag érdekes felmenni a tornyba.
Cím: Vodno-Zelyony Blvd 1, de majdnem az egész városból látszik, szóval megtaláljuk. 

 

4, Hazret Sultan mecset – Nur-Szultan

Közép – Ázsia legnagyobb mecsete. Érdekes az épület, mert amikor megnézzük, akkor lesz 6 éves, klasszikus iszlám stílusban épült hagyományos, kazah népi díszítéssel.
Nőknek adnak leplet a látogatáshoz. Az átlag látogató 30 percet tölt bent.
Cím: Tauelsizdik Ave 48, Astana
Belépés ingyenes.

 

 

Cirkusz, Nur-Szultan 

Ez egy ufó! Nem vicc, nézd meg ezt a linket! Előadásra nem mennék be mert állatokkal dolgoznak, de mint épület elég extrán sikerült.

Mit szeretnék megkóstolni? Kazah gasztronómia

– Beshbarmak
Ez egy lóhúsos tésztaétel. Nemcsak Kazahsztánban eszik, hanem a környező országokban is. Igazi nomád étel nagyon egyszerű összetevőkből, ami tuti mindig volt otthon. Az étel neve öt ujjat jelent, ami arra utal, hogy az ember kézzel eszi optimális esetben. Meglátjuk.

Van egy tuti film a Bizarr kaják, nézd meg a helyi érdekes ételeket:

Fotóegyveleg, Nur-Szultan vagyis Astana látnivalóiból: