Dzsidda /Jeddah: 9 hónap változásai egy átalakuló országban

2023 januárjának végén hagytuk el Dzsidda (Jeddah) pezsgő városát azzal az elhatározással, hogy mindenképpen visszatérünk még ide. Azt terveztük, hogy legalább egy hónapot töltünk majd itt, de ez végül (eddig) nem valósult meg. Viszont nyáron egy különös ötletünk támadt: ellátogattunk Dammamba, ahol megtapasztalhattuk, milyen is ezer fokban élni. Ez az élmény sokat adott nekünk, rengeteget tanultunk belőle. Bár Dammam nem nyerte el tetszésünket, Dzsidda továbbra is nagy szerelmem maradt. 2023 novemberében adódott úgy, hogy hajóval ismét erre jártunk, és egy napot megint a városban tölthettünk. Ebben a posztban azt mesélem el, hogy ez a szélsebesen változó város mennyiben lett más 9 hónap alatt. (A poszt aljába betettem egy csomó képet, olvasd el a feliratokat is.)

Dizsidda / Jeddah egy régi épülete
Dzsidda óvárosában

Rögtön szembetűnő volt, hogy mennyire változik ez a város, hogy micsoda tempóban zárkózik fel a sokkal turistásabb helyekhez és hogy szaporodnak a direkt a turistáknak ajánlott szolgáltatások.

De ottjártunkkor dolgunk is volt, hiszen legutóbbi látogatásunkkor Dzsidda óvárosának egyik kávézójában vásároltunk egy negyed kilónyi különleges kávékeveréket, ami annyira elképesztően finom volt, hogy az első főzet után elhatároztuk, hogy ebből mindenképpen kell még. Ma visszatértünk ugyanabba a kávézóba, és vettünk egy kilót belőle – pontosan ennyi fért bele a hátizsákunkba hazafelé. Nem szaudi kávét, hanem különleges presszókávét vettünk. A szaudi kávé egy egész más műfaj, ha van rá lehetőséged, mindenképp kóstold meg. Datolyával az igazi.

Ha már itt jártunk, beugrottunk a januárban felfedezett pakisztáni étterembe is, amely Khosh-Hal Authentic néven ismert (ha ki szeretnétek próbálni). Itt ettünk egy Handi mutton nevű ételt, amit mindenkinek ajánlok, aki szereti és bírja is a durván fűszeres, csípős és nehéz ételeket. Nekem pillanatnyilag ez a kedvenc ételem, különösen itt fogyasztva. Pedig én tényleg a világ minden táján megfordulok indiai és pakisztáni éttermekben, de ez itt valóban kiemelkedően finom! Nos, ennyi volt a magánjellegű közlendőm.

Bontás alatt az óváros (is)

Mi változott Dzsiddában 9 hónap alatt?

Eddig is feltűnő volt, hogy itt mindent egyszerre építenek, és nem teketóriáznak: komplett városrészeket dózerolnak le. De amikor láttam, hogy elkezdték bontani a város történelmi részét, az Al-Balad negyedet, az teljesen kiakasztott. Értem, hogy nagyon hasonlítani akarnak Dubajra, de éppen ezek a régi és hagyományos részek teszik érdekessé ezt a várost. Főleg akkor, ha picit lepukkantak. Az újjáépített „műrégi” épületeknek nem látom túl sok értelmét. Ugyanolyan sterilek lesznek, mint egy üvegpalota.

Az Al-Balad mellett januárban még csak építették a tavat és a körülötte lévő, amúgy gyönyörű parkot. Akkor frissen voltak kiültetve az elég szárazságtűrő fűfélék és a botanikai ritkaságok, amelyek mára már viszonylag vígan tenyésznek.

Azonban a sarkon lévő szálloda azóta bezárt és láthatóan pusztulásnak indult. De a park látogatását kifejezetten ajánlom mindenkinek, aki szárazság- és naptűrő növényeket szeretne a saját kertjébe. Remek ötleteket lehet itt találni a növények párosításához is.

Az utak minősége nem lett jobb, vagy még rosszabb lett

Az utakkal a forgalmas részeken eddig sem volt semmi gáz de most azokon a részeken, ahol nem napi egymillió autó gurul, kialakultak a tankcsapdák. Ha gyalog közlekedtünk a nem forgalmas úton (járda általában vagy nincs vagy parkolnak rajta, vagy épp életveszélyes és körülbelül csak 10%-ban járható rendesen) eddig is a lábunk elé kellett nézni, de most súlyosabb lett a helyzet mert már az autóknak is veszélyes a hely.
Leesett törmelékdarabok, vasdarabok tarkítják az utakat, hiányzó csatornafedelek és egyéb veszélyes dolgok.

A lányok sokkal merészebben öltözködnek

Ma láttam kivillanó bokákat, fejbúbig kilátszó hajat és eltúlzott sminket – mindent. Általánosságban elmondható, hogy a nők sokkal merészebben öltözködtek már most is, főleg ha az ország másik oldalán lévő, öltözködésileg konzervatívabb Dammam az ellenpélda. Ott nemcsak kivillanó bokák és majdnem teljesen kilógó hajak nincsenek, de a nők még niqabot is viselnek. (Én is vettem egyet, körülbelül 2000 forint volt, és különböző hosszúságúak kaphatók.)

A helyi drága boltban láttam egy nőt, aki talpig abajában volt, de a hímzett, feltűnő változatban. A haja fejbúbig kilátszott, és olyan sminket viselt, amit Magyarországon a legősibb szakma űzőjén láthatnánk. Hozzá kell tenni, hogy itt az ilyen megjelenés elvileg itt tilos, de a mesterség űzése is.

A régi szállodánkban a lánykának még annyira sem takarta a hijab (a fejkendő) a fejét, mint amikor utoljára láttuk. Döbbenetes!

A fűszerpolc egy kis része. Ezek nagyon finom fűszerek!

Jártam egy ruhaboltban, ahol férfi volt az eladó, ami meglepett, mert eddig Szaúd-Arábiában csak olyan női ruhaboltokban jártam, ahol nő volt az eladó. Azonban valami furcsa okból kifolyólag a férfi eladó menekült előlem, pedig tényleg vettem volna magamnak egy csiricsáré ruhát.

Azért mentem be a boltba, mert már kívülről látszott, hogy rengeteg színes és mintás ruhájuk van, amit eddig sehol máshol nem láttam. Képzelj el egy ruhaboltot ezer női ruhával – a hosszú, földig érő fajtából – ahol két egyforma minta vagy szín nincs. Lenyűgöző volt! Sajnos, az eladó menekülése miatt végül nem tudtam vásárolni, pedig jó üzlet lettem volna.

Igen szembetűnő volt, hogy az utcán is feltűntek a különleges színű abaják. 9 hónappal ezelőtt még a sima fekete volt a domináns, esetleg visszafogottabb pasztellszínekből volt 1-2, de most láttam egy halvány rózsaszín (!) abayás nőt meg egy ciklámen (!) színbe öltözöttet is. Ilyet eddig soha nem láttam.

Mi lesz így ezzel a világgal?


Ha azt fontolgatod, hogy menj, most menj, ne halogasd! Dzsidda olyan gyorsan változik, mintha Magyarországon a XIX. század társadalmi változásait 5 év alatt zavarnák le.

Eltelik 10 év és annyira „felzárkóznak” a „romlott” nyugathoz, hogy miniszoknyás lányok lesznek az utcán? Vagy még előtte.

Képek Dzsiddából

Ez csak egy sima körforgalom és valamivel díszíteni kellett.

Szerintem érdekes, hogy a városon kívüli területeken az autópályák vagy autóutak mellett gyönyörű, gondozott, virágos, pálmafás sávok vannak hosszú kilométereken át, addig a városban sokszor inkább valami óriásszoborral díszítik a körforgalmakat, de tény, hogy városon belül is van néhány zöld folt.

Óriásbringa az egyik pálya mellett
Dzsidda
Halfejek a körforgalomban
Repülőszőnyeg a körforgalomban
Még nem nőttek elég nagyra a pálmafák. Háttérben a mecset
IKEA Dzsiddában
Itt régen egy lakónegyed volt.

Teljes városrészeket dózerolnak le és igen gyorsan haladnak. Az a módszer, hogy a régi épületeket ledózerolják, a sitthalmokat elszállítják, elegyengetik a talajt és komplett új városrészeket hoznak létre új utcákkal, terekkel, mindennel. Itt leginkább a lépték az érdekes: akkora területekre gondolj, mint mondjuk a teljes IX. kerület, és ebből sok van a városban. Háttér: Dzsidda hatalmas, 3,5 millió lakosa van és majdnem négyszer akkora, mint Budapest.

Kilátás a szállodánk étterméből. (A zöld fű a téren igazi!)

Ez a szálloda nekünk bejött, az eddigi nagyon sok szaudi látogatásunk közül kétszer itt szálltunk meg. Lehetne a pálmafás, most elkészült tengerparton is lakni, de ez itt egy igazi lakónegyed szélén van, és ha igazán kíváncsi valaki, akkor ilyen helyeken lakik. Egyébként négycsillagos, tényleg jó hely.

2023 elején még építették a tengerparti sétány melletti szobros-szökőkutas részt, novemberre már minden használható volt.
WC a sétányon

Ennek a WC-nek egyetlen hátránya, hogy nem ingyenes.

Itt még csak épült a tengerpart

Gondoltak arra is, hogy legyen árnyék, bár igyekeztek viszonylag nagy pálmafákat telepíteni.
Az Al-Balad szélén
A kikötő előtt sem szabták alacsonyra, de legalább kényelmesen lehet ülni ezeken a padkákon. 🙂
Az eredeti város utolsó napjai 🙁
A bontásra váró épületek
Innen már elhordták a lakónegyedet és biztos vagyok abban, hogy már áll az új, modern, színtelen, szagtalan, steril negyed. (2023 novemberi kép)
Rengeteg új autó a kikötőben
régi erkély díszletként a kikötő épületében