Kiadó lakások Berlinben – nem egyszerű a dolog

A lakáskeresés bBerlinben nagyon nehéz dolog!

Jó lenne egy kiadó lakás Berlinben?

Béke, nyugalom, türelem. Erre van szükséged, ha lakást keresel a német fővárosban. Olyan egyszerűnek tűnik magyar fejjel kiadó lakást keresni Berlinben. Én bizony soha nem gondoltam volna, hogy ha az embernek van pénze, akkor sem talál hosszú hónapokon keresztül.

Pedig…

(Nekünk szerencsénk volt, nem is akármilyen, de az ember lát, hall érdekeseket…)
Kezdjük ott, hogy ha nincs szerencséd, akkor két ÉVBE is beletelhet, hogy szerezz egy lakást. Ez nem azt jelenti, hogy akkor álmaid lakását fogod megszerezni, hanem egy olyat, ahova végre beköltözhettél, válogatásnak helye nincs.)

Hogyan működik a lakáskeresés Berlinben?


Lassan és nehezen.
Vannak weboldalak, ahol lakásokat hirdetnek. Az egyik legismertebb az Immobilienscount 24
De nehogy azt hidd, hogy elég, ha ezt az oldalt nézegeted, hívod az ingatlanosokat és írogatsz nekik. A telefont nem veszik fel, az emailre meg nem reagálnak csak hónapok (!) múlva.
Másik lehetőség az, hogy sokszor kiírják, hogy egy lakást mikor lehet megnézni. Akkor szorgosan odamész a többi érdeklődővel egyszerre, mindenki viszi magával a kis motyóját: munkaszerződés, a helyi NAV-tól igazolás hogy rendes ember vagy, ajánlólevél az előző tulajtól, bankszámlakivonat, kezességet vállaló papír, önéletrajz. Egyszóval minden. Az, hogy van pénzed kifizetni 2 havi lakbért, 1 havi kauciót és esetleg az ügynöknek egyhavi lakbérnyi összeget, az már természetes.

Aztán jönnek az interjúk: elég szimpatikus vagy-e az ingatlanosnak, szomszéd néninek, tulajnak 🙂

Tök egyszerű, ugye? 🙁

Persze sokan laknak úgy, hogy másokkal osztoznak egy lakáson. Ebben nincs tapasztalatom, de nem hiszem, hogy lényegesen eltérő lenne a gyakorlat.

A hirdetéseknél külön lehet választani a rezsivel együtt és a rezsi nélküli hirdetéseket.
Aztán ott van az is, hogy Berlin hatalmas város és ha nem sikerül a munkahelyedhez közel találni lakást akkor akár órákat is utazhatsz naponta.

Az üres itt tényleg üres

A berlini kiadott lakások többsége teljesen üres. Az ürest úgy képzeld el, hogy lámpa sincs, csak egy foglalat a plafonon. Kilincs szokott lenni az ajtón, a fürdőszobában pedig mosdókagyló, de nem minden esetben.
Ehhez tudni kell, hogy az emberek ha lakást keresnek, nem fél évre vagy egy évre keresik, hanem sok évre.
Figyelj arra is, hogy ha sokat költözöl akkor az a schufádat rosszul érinti, illetve nagy macera a bejelentkezés a lakásba is az önkormányzatnál. (Elvileg 2 héten belül be kell jelentkezned – erre a lakás tulajától kapott engedélyt magaddal kell vinned- de időpontot egész biztos, hogy csak 1-2 hónap múlvára fogsz kapni) Sőt, kijelentkezni is kötelező, ha nem teszed meg, többezer eurós bírságot kaphatsz.
A lakásokba 20 négyzetméternek meg kell lennie fejenként. Tehát, ha négyen vagytok, akkor legalább 80 négyzetméteresnek kell lennie a lakásnak.

Babelsberg park Berlin
Az én házam, az én váram.

A kiadó lakások Berlinben  viszont kevés kivétellel teljesen felújítottak, kifogástalan állapotban vannak.

Berlin közlekedését tekintve 3 zóna van. A, B, C zónákat különböztetnek meg, a bérletedet, jegyedet is ennek megfelelően kell megvenni.

Ha Berlinben keresel lakást, azt feltétlen tudnod kell, hogy Berlin minden városrésze teljesen más, olyan, mintha más városokba utaznál, pedig csak mondjuk 2 megállót mentél odébb.:) Mások a lakók, más a hangulat, a kinézet. Ettől izgalmas Berlin.

Összefoglalva:

bár elég nehéz a dolog, de pár hónap után sikerülni szokott mindenkinek lakást találni. Addig meg az ember edzi az idegeit. 🙂
Pozitív része a dolognak, hogy 2017-ben rengeteg új lakás készül el és ez várhatóan csillapítani fogja a lakáshiányt.