Lakás felkészítése hosszabb utazás előtt

Lakás felkészítése hosszabb utazás előtt

Nem csak annyiról van szó, hogy bepakolunk a bőröndbe, bezárjuk az ajtót magunk mögött és elindulunk egy hónapra. Távolról sem olyan egyszerű a helyzet. Ráadásul a lakás felkészítése hosszabb utazás előtt több órát vesz igénybe, ezért nem árt időben elkezdeni.
Az alábbiakban saját élményeket olvashatsz. Keserves tapasztalatok árán tanultam meg az alábbiakat mert ha van valaki, aki utál takarítani, akkor az a sorok szerzője. 😀  

Növények

Aki nagy és ráadásul vízigényes növényeket tart otthon, annak ez a legnehezebb feladat. Mert egy hónapra előre nem lehet a növényeket meglocsolni mert némelyik utálja ha vízben áll, viszont szereti a rendszeres öntözést.
Én azt szoktam csinálni, hogy már napokkal az indulás előtt elkezdek picit több vizet adni nekik és még az indulás napján is -akkor is ha hajnalban indulunk- meglocsolom őket és elmondom nekik, hogy most sokáig nem lesznek locsolva mert nem leszünk itthon és ügyesen kell gazdálkodniuk a vízzel.
Szerencsésebb esetben télen megyünk el hosszabb időre, de ha mégis nyáron van az utazás, akkor muszáj valakit megkérni, hogy legalább félidőben locsolja meg őket.

Másik ötlet, hogy ha rendszeresen utazunk több hétre, érdemes lassacskán áttervezni a növényparkot és inkább a szárazságtűrő fajtákat vásárolni. Nekem így lett mára rengeteg kaktuszom és pozsgásom, a zamio növényeken kívül. Utóbbi szuper választás, bármit kibír és nem szúr halálra ha közelítesz hozzá.

Fűtés

Nálunk távfűtés van és le szoktam venni alacsonyabb fokra. Egyrészt tök fölösleges hetekig fűteni azt a lakást, ahol nem vagyunk, másrészt a növények is jobban szeretik a mérsékelt hideget, mint a száraz meleget.

Fűszertartók, lisztek stb.

Egyszer, mire hazaértünk ellepte a lakást egy csomó kajamoly. Nemcsak a fűszertartóban voltak, hanem mindenbe belementek és a teljes itthoni száraz készletet ki kellett dobni.
Tehát nagyon fontos, hogy ne legyen nyitva semmilyen tartó sem, nehogy ilyen kellemetlen meglepetés érjen.

Hűtőszekrény

A hűtőből pakold ki az addig megromló készletet. Ne legyen benne olyan, ami megpenészedik, megromlik, bűzt áraszt mire több hét után hazajössz. Selejtezz indulás előtt, hogy ne akkor kelljen egy penészes bűzbombát eltávolítanod, amikor hazaérsz, vagy ne támadjon meg amikor kinyitod a hűtő ajtaját. 😀

Felkészítés a visszatérésre

Nézd meg, mikor érsz vissza! Lesz-e akkor nyitva bolt, ahol tudsz magadnak kaját venni vagy lesz-e nyitva étterem, de mindenképp legyen otthon valami olyan, ami addig nem romlik meg és szívesen fogyasztod.
Mi a fagyasztóba szoktunk pakolni ezt-azt, mert mindig jól jön ha éhesen, fáradtan érkezünk haza.

Vidd ki a szemetet!

Annál rosszabb nincs (amúgy van) amikor elfelejted levinni a szemetet, amibe belepakoltad a hűtőből kiszedett másnap megromló cuccot és az ott rohad hetekig a konyhában.
Érdemes az ajtóba tenni a kukát, hogy ne felejtsd el levinni.

Megpunnyadó zöldség, gyümölcs

Krumpli, hagyma, mehet a hűtőbe ebben az esetben. Az alsó polcra érdemes tenni vagy a legalsó rekeszbe. Ott jobb lesz neki, mint kint a szabadban, mert mire hazaérsz, szobahőmérsékleten tuti megpunnyadnának.
Persze érdemes elfogyasztani a romlandó cuccokat még indulás előtt, annyival is kevesebb a baj velük.

Mosogatógép

Ne akkor indítsd el, amikor elmész hetekre mert ha zárva hagyod az ajtaját, tuti bepenészedik, bármilyen programon indítottad el és nem fogsz örülni, amikor hazaérve kinyitod és egy egész mikrobiológiai tesztlabort találsz benne. Én egyszer elfelejtettem nyáron kinyitni és nagyon menő vastag, szürke, hosszú szálú penész borította az egészet, a benne lévő tányérokkal, vágódeszkával és egyebekkel együtt. 😀

A mosogatógép legyen üres, az ajtaja résnyire nyitva.

Elektromos dolgok

Fene sem tudja mi lesz, lehet tornádó, ufótámadás, villámcsapás, jobb mindent kihúzni indulás előtt, főleg ha hosszabb időre mész.

Takarítás

Ha nem vagy a takarítás szerelmese, egy hosszabb utazás előtt mindenképp erőt kell venned magadon és ki kell takarítanod.
Miért? Mert sosem tudod, mi történik a lakásban hetekig. Bármi lehet. Csőtörés, betörés, ki tudja mi. Másrészt jobb lesz egy tiszta lakásba hazajönni, arról nem is beszélve, hogy ha rend van és tisztaság, akkor a mostanában változatos formában és mennyiségben jelentkező rovarok nem érzik otthon magukat és nem szaporodnak el a lakásban.
Mert inkább te érezd magad otthon, mint a kajamoly vagy a hangya!